W dniu 21.11.2014r. w przedszkolu Akademickim we Włocławku odbyła się pogadanka dla dzieci na tematy związane z higieną jamy ustnej, którą to poprowadziła Pani dr stomatolog Anna Andrzejewska, przy wydatnej pomocy personelu przedszkola.
W trakcie tej pogadanki dzieci dowiedziały się, że na zębach stale gromadzą się bakterie, które mogą wywołać próchnicę lub chorobę dziąseł i można je usunąć przy pomocy szczotki i pasty do zębów. Dowiedziały się, że zęby należy szczotkować najlepiej po każdym posiłku szczotką i pastą, przez co najmniej 3 minuty i najlepiej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Pani doktor demonstrowała prawidłową technikę czyszczenia zębów. Przedszkolaki zastanawiały się, jaki rodzaj pożywienia jest dobry dla zdrowia zębów. Brały udział w dyskusji zadając wiele pytań.
Dowiedziały się także, że każde dziecko, które chce mieć zdrowe zęby powinno również regularnie odwiedzać stomatologa. Omawiały wspólnie z prowadzącą różnice między zębami stałymi i mlecznymi, konieczność usuwania, leczenia i lakowania. Dzieci były bardzo zaciekawione zajęciem, chętnie rozmawiały z panią doktor i obiecały, że będą pamiętać o prawidłowej higienie swoich ząbków.
Bardzo ważne jest, uświadomienie dzieci jak i ich rodziców o konieczności wykonywania zabiegów higienicznych, racjonalnym odżywianiu i okresowej kontroli zębów przez stomatologa.
Na koniec pogadanki każde dziecko otrzymało upominek w postaci pasty do zębów. W dowód wdzięczności przedszkolaki uhonorowały Panią dr Andrzejewską dyplomem i dmuchanym kwiatkiem. Taka pogadanka wnosi wiele nowej wiedzy w umysłach przedszkolaków, jej potrzebę widzą zarówno sami zainteresowani jak i ich rodzice.
Poniżej galeria zdjęć ze spotkania w przedszkolu.