1.

Nie daj się przeziębieniu to życzenie, które każdy z nas chciałby urzeczywistnić. Firma AN-DENT w oparciu o fachowe doradztwo Instytut ORAL B publikuje ten artykuł.
————————————————————————————————————
Chyba nie ma osoby, która lubiłaby chorować. Uczucie wyczerpania, osłabienie organizmu, katar i uporczywy kaszel z pewnością nie są dla nikogo przyjemne. Jak więc zapobiegać przeziębieniu? Najpierw musimy się dowiedzieć czym właściwie przeziębienie jest.
Przeziębienie jest zapaleniem górnych dróg oddechowych, wywoływanym przez wirusy. Głównie są to rinowirusy, rzadziej adenowirusy i koronawirusy – łącznie ponad 200 rodzajów! Wirusem zarażamy się od innych osób, dlatego tak ważne jest utrzymywanie higieny. W okresie zwiększonej ilości zachorowań powinniśmy unikać miejsc zatłoczonych i często uczęszczanych. Nie mówiąc już o kontakcie z chorą osobą. Dlatego tak często chorują dzieci, które bardzo często zarażają się od swoich koleżanek i kolegów w przedszkolu czy szkole. Jeżeli już jesteśmy skazani na kontakt z osobą chorą, musimy koniecznie unikać dotykania rękoma twarzy – szczególnie nosa, ust i oczu. To najkrótsza droga to przeziębienia.
Kolejna ważna sprawa w unikaniu przeziębień to ciepło. Ubierajmy się zawsze odpowiednio do warunków pogodowych za oknem. Równie niebezpieczne jest wychłodzenie organizmu co jego nadmierne przegrzanie. Warto też wychodzić na spacer – nawet w bardzo chłodne dni. Wzmacnia to naszą odporność i hartuje organizm. W końcu nie od dziś ruch uważany jest za podstawę zdrowego organizmu. Po wytężonym ruchu należy nam się odpoczynek. A jeśli odpoczynek to najlepszy będzie sen. Badania dowodzą, że niedobór snu diametralnie zwiększa ryzyko przeziębienia. Wysypiając się zdecydowanie to ryzyko zmniejszamy.
Na koniec – dieta. Wzmacniaj organizm regularnym zażywaniem witamin i preparatami ziołowymi. Idealnie byłoby, gdybyśmy mogli czerpać je z naturalnych źródeł – warzyw, owoców, ryb. Jednak nie zawsze mamy dostęp do świeżych darów natury i często musimy korzystać z suplementów w tabletkach i pastylkach. Oprócz witamin, niezwykle pożądane są kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Świetnym ich źródłem są ryby (łosoś, makrela, tuńczyk) lub nielubiany przez wielu – tran. Na całe szczęście dostępny jest już tran w kapsułkach, dzięki czemu możemy uniknąć nieprzyjemnego smaku.

Przestrzegając tych wszystkich reguł niewątpliwie zmniejszymy ryzyko zachorowań.
www.instytut.pl
————————————————————————————————————-
Tak doradzają nam specjaliści z Instytutu ORAL B (www.instytut.pl).
Ze swojej strony mogę tylko dodać, że ogólny stan zdrowia człowieka ma też olbrzymi wpływ na stan naszego uzębienia, bo organizm to tzw struktura naczyń połączonych, jeśli jedna jego „część” zaczyna niedomagać, to w efekcie zaczyna się to przekładać na inne jego „części” i zaczyna się pogarszać ogólny stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest dbanie o nasz stan zdrowia od wczesnych lat naszego życia, bowiem ta dbałość przynosi wymierne efekty w późniejszym okresie.
Lek. Stom. Anna Andrzejewska