Bardzo ciekawy artykuł, który poszerza nam wiedzę o zjawisku próchnicy zębów, ukazał sie ostatnio na stronie instytutu Oral B. Polecam go lekturze.
lek. stom. Anna Andrzejewska
—————————————————————————————————————–
Świąteczne słodycze, a zdrowe zęby.

Trudno znaleźć dziecko, które nie kocha łakoci, zwłaszcza świątecznych. W końcu każdej takiej okazji jak Halloween, Gwiazdka czy Wielkanoc często towarzyszą stosy słodyczy. Wskazówki dotyczące dbania o zdrowie jamy ustnej pomogą Ci zminimalizować zagrożenie przed objadaniem się cukierkami podczas świąt.

Próchnica to najczęstsza przewlekła choroba dziecięca, dlatego ważne jest, aby wcześnie nauczyć dziecko o szkodliwym wpływie nadmiernej ilości słodyczy na zęby i dziąsła, a także o jego zapobieganiu.

Za każdym razem, gdy jemy, bakterie wchodzą w reakcję z żywnością, powodując produkcję atakujących zęby kwasów. To prowadzi do próchnicy.
Im więcej cukru, tym więcej kwasu jest produkowane. Dlatego słodka, lepka żywność i słodzone napoje częściej powodują próchnicę.
Ma to szczególne znaczenie pomiędzy posiłkami, gdy w jamie ustnej produkuje się mniej śliny zwalczającej i cenzurującej kwasy. To pozwala im wyrządzić zębom większą szkodę.

ART118_body

Słodycze, a zdrowe zęby.

Jak walczyć ze skutkami działania cukru podczas pielęgnacji jamy ustnej dziecka?
Słodkie produkty, jak cukierki, herbatniki i ciasta pozwól mu spożywać po posiłku, gdy ilość wytwarzanej śliny w ustach jest większa i tym samym lepiej chroni dziecięce zęby.
Pamiętaj, że produkty mleczne działają jak bufor dla kwasów wytwarzanych przez bakterie jamy ustnej, zmniejszając możliwość próchnicy zębów.
Dlatego należy rozważyć połączenie spożywania słodyczy z piciem mleka lub jedzeniem twarożku.
Należy uważać na twarde cukierki – np. landrynki. Ich fragmenty mogą utknąć między zębami dzieci i powodować ubytki tkanki zęba.
Używanie nici dentystycznej może pomóc w usunięciu cząstki cukierka. Warto wypróbować nici dentystyczne ozdobione wizerunkiem ulubionego bohatera dziecka, by dziecko chętniej zgodziło się na ich użycie.
Aby móc kontrolować tempo spożywania cukierków podczas świąt, należy przechowywać nadmiar słodyczy w szczelnym pojemniku i ustanowić godziny, kiedy dziecko może po nie sięgnąć.
Warto również zachęcać dzieci do picia większej ilości wody – to pomoże zapobiec próchnicy. Podczas wybierania wody butelkowanej należy sprawdzić informację o zawartości fluoru na etykiecie. Według Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego, fluoryzowana woda może zmniejszyć liczbę ubytków tkanki zębów mlecznych u dzieci.
instytut.pl
—————————————————————————————————————-