Na stronie Instytutu ORAL B ukazał się ciekawy artykuł, który poszerza naszą wiedzę o zębach, a który warto przeczytać. Polecam.
Lek. Stom. Anna Andrzejewska

=====================================================================================================================
CZYM RÓŻNI SIĘ KAMIEŃ NAZĘBNY OD PŁYTKI NAZĘBNEJ?

Dwie ważne kwestie związane z zachowaniem higieny jamy ustnej dotyczą kontroli powstawania płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Pacjenci często mylą płytkę nazębną z kamieniem nazębnym oraz nie wiedzą jak je ze sobą powiązać.
Przeczytaj informacje na temat różnicy między nimi oraz dostosuj higienę jamy ustnej do tego,
by kontrolować powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego.

Płytka nazębna.

Płytka nazębna jest lepkim, bezbarwnym złogiem bakterii, który nieustannie tworzy się na powierzchni zębów. Ślina, pokarm i płyny łącząc się, tworzą złogi, które odkładają się na zębach oraz na granicy zębów i dziąseł. Osadzająca się płytka nazębna zatrzymuje przebarwienia na zębach oraz jest głównym czynnikiem prowadzącym do chorób dziąseł. Nieustanne zwalczanie płytki nazębnej jest elementem prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Płytka nazębna może również prowadzić do rozwoju ubytku tkanki zęba, co skutkuje osłabieniem zębów.
Płytka nazębna zaczyna się tworzyć w okresie 4-12 godzin po szczotkowaniu zębów, dlatego tak ważne jest, aby szczotkować je przynajmniej dwa razy dziennie i codziennie używać nici dentystycznej. Nitkowanie jest niezbędne, aby oczyszczać trudno dostępne miejsca między zębami i zapobiegać odkładaniu się tam płytki nazębnej.
Czym różni się kamień nazębny od płytki nazębnej?

Kamień nazębny.

Kamień nazębny (calculus) to kruchy złóg odkładający się na zębach, który może zatrzymywać plamy
i powodować przebarwienia zębów.
Wapń i fosforan łączą się ze sobą tworząc kryształy na powierzchni zębów. Następnie kryształy fosforanu twardnieją w obrębie płytki nazębnej i w ten sposób powstaje kamień nazębny.
Pewne związki chemiczne zwane pirofosforanami pomagają zmniejszyć powstawanie kamienia poprzez powstrzymywanie odkładania się kryształów na powierzchni zębów i zapobieganie tworzeniu nowych kryształów.
Kamień nazębny przylega ściśle do zębów i może być usunięty tylko przez dentystę. Jego odkładanie może również utrudniać usuwanie nowych bakterii zgromadzonych w płytce nazębnej, co może powodować dalsze problemy z uzębieniem w przyszłości.
Higiena jamy ustnej celem zapobiegania powstawaniu kamienia nazębnego
Podatność i odporność na powstawanie płytki nazębnej i kamienia nazębnego znacznie różni się
u poszczególnych osób. U wielu osób złogi te powstają szybciej w starszym wieku, co oznacza,
że im jesteśmy starsi, tym bardziej należy dbać o zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Istnieje kilka sposobów na zmianę higieny jamy ustnej celem ochrony zębów przed odkładaniem się płytki nazębnej i kamienia nazębnego.
Profesjonalne oczyszczanie zębów co 6 miesięcy lub częściej zgodnie z zaleceniami dentysty lub higienistki.
Czyszczenie zębów z użyciem pasty zawierającej pirofosforan, który przylega do powierzchni zębów oraz hamuje tworzenie i przyrost kryształów kamienia.
Czyszczenie zębów pastami zawierającymi heksametafosforan sodu – pirofosforan o specjalnej formule nie tylko hamującej powstawanie kamienia, ale także osłabiającej i rozrywającej wiązania przebarwień zewnętrznych oraz stanowiącej barierę ochronną zabezpieczająca przez powstawaniem przyszłych przebarwień.
Dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek
AUTOR: EWA IWANICKA GRZEGOREK
DR HAB. N. MED.

———————————————————————————————————————-

Wybarwiona dla lepszej widoczności płytka nazębna.

Kamień nazębny.

Kamień nazębny.