Co należy wiedzieć o zębach dziecka?
Zęby dziecka zaczynają tworzyć się jeszcze przed jego urodzeniem. Gdy dziecko ma ok. czterech miesięcy, pierwsze zęby mleczne zaczynają wyrzynać się przez dziąsła.
Wszystkie 20 zębów mlecznych pojawia się zwykle do 3 roku życia, choć ich tempo i kolejność wyrzynania są różne. Zęby stałe zaczynają się pojawiać w wieku ok. 6 lat. Proces ten trwa do około 21 roku życia.
W celu zapewnienia zdrowia jamy ustnej i trwałości dobrych nawyków higieny jamy ustnej należy postępować zgodnie z następującymi kluczowymi środkami zapobiegawczymi:
Ograniczanie spożycia cukru, aby zapobiegać próchnicy.
Upewnienie się, że dzieci otrzymują wystarczająco dużo fluoru za pośrednictwem wody pitnej lub jako zabiegu w gabinecie stomatologicznym dla wzmocnienia szkliwa zębów i odporności na rozwój próchnicy. Może to obejmować dodatki fluorowe w obszarach, gdzie woda pitna nie jest optymalnie fluoryzowana.
Pamiętaj, aby zapytać dentystę o suplementy i ustalić, czy są one potrzebne.
Warto rozważyć zastosowanie uszczelniaczy stomatologicznych. Uszczelniacze stomatologiczne zapewniają kolejną warstwę ochrony przed ubytkami w tkance zęba. Są one wykonane z tworzywa sztucznego i są zakładane na zęby przez stomatologów. Należy nauczyć dzieci, aby regularnie i prawidłowo szczotkowały zęby i stosowały nić dentystyczną. Spróbuj znaleźć sposób, aby szczotkowanie i nitkowanie zębów było zabawą dla dziecka – w celu zachęcenia go do prawidłowych zachowań rutynowych związanych z dbaniem o zdrowie jamy ustnej.
Jak dbać o zęby dziecka?

2

Główne przeszkody w zachowaniu zdrowia jamy ustnej dziecka.
Oto zarys pewnych wspólnych wyzwań, jeśli chodzi o dbanie o zdrowie jamy ustnej dzieci.
Niemowlęta.
Próchnica butelkowa zębów mlecznych:
Aby uniknąć tego powszechnego problemu, po karmieniu należy wytrzeć dziąsła ściereczką z gazy
lub czystą wodą. Kiedy pojawiają się zęby, należy myć je codziennie z wykorzystaniem pasty z fluorem w ilości równej wielkości groszku. Należy również pamiętać, aby umieścić dziecko w łóżeczku z butelką wody zamiast mleka lub soku.
Ssanie kciuka:
Termin ogólny dla różnych nawyków ssania przez dzieci to „ssanie nieodżywcze”. Obejmuje on ssanie kciuka lub palca i stosowanie smoczków. Większość współczesnych ekspertów pediatrii zgadza się,
że te nawyki mają ważną formacyjną i pielęgnacyjną funkcję i przynajmniej w pierwszych latach życia (aż do około 4 roku życia) powinny być ignorowane.
Istnieje jednak powszechna zgoda, że nawyk ssania powinien ustąpić, zanim zaczną pojawiać się zęby stałe. W sprawie nawyku ssania u dziecka należy skonsultować się z dentystą.
Białe plamki na zębach:
Kiedy tylko pojawi się pierwszy ząb, zazwyczaj w wieku ok. 6 miesięcy, należy rozpocząć czyszczenie zębów dziecka codziennie i zaplanować wizytę u dentysty.
Krótka wskazówka.
Strach przed dentystą:
Pamiętaj, aby umożliwić dziecku siedzenie na kolanach rodzica podczas badania, co pozwoli mu poczuć się bardziej komfortowo.
Trudności we wpojeniu rutynowej pielęgnacji jamy ustnej:
Spróbuj zaangażować całą rodzinę oraz bądź wzorem do naśladowania. Na przykład szczotkujcie zęby razem w tym samym czasie każdego dnia, w celu rozpoczęcia wytworzenia dobrego nawyku.
Dzieci w wieku szkolnym.
Miłość do słodyczy:
Spróbuj dawać dzieciom zdrowe przekąski, jak warzywa, jogurt lub ser.
Obrażenia jamy ustnej podczas uprawiania sportu:
Zachęcaj dziecko do noszenia ochraniaczy na twarz podczas uprawiania sportu w celu ochrony zębów przed potencjalnymi wypadkami.
Nastolatki.
Aparat korekcyjny:
Upewnij się, że nastolatki szczotkują należycie miejsca w okolicach aparatu korekcyjnego i używają nawlekacza do nici dentystycznej, aby usuwać wszystkie resztki jedzenia.
instytut.pl