DENTAL CARE FOR PREGNANT WOMAN

Ciąża, a zęby – Vademecum.
Ciąża wywiera silny wpływ na zdrowie jamy ustnej i kondycję uzębienia przyszłej matki oraz jej rozwijającego się dziecka. Kobieta podczas ciąży narażona jest na wpływ hormonów oraz na niebezpieczeństwo wystąpienia niedoborów witamin i minerałów w przypadku niewłaściwego odżywiania się. Dieta, styl życia i higiena jamy ustnej ciężarnej silnie wpływają na kondycję zdrowotną struktur aparatu żującego rozwijającego się płodu. Od tego, co przyszła matka je i jak dba o zdrowie swoich zębów, zależy, czy jej dziecko będzie miało silne i zdrowe uzębienie przez całe swoje życie. Niektóre leki przyjmowane przez ciężarną mogą powodować przebarwienia na zębach u dzieci.
Ważne elementy zachowania zdrowia jamy ustnej przyszłej mamy i jej rozwijającego się dziecka to profilaktyka oraz edukacja. Stwierdza się niską wagę urodzeniową u noworodków, których matki nie dbały w ciąży o zdrowie uzębienia. Niedostateczna troska o zdrowie zębów może prowadzić też do trudności z donoszeniem ciąży lub przyczynić się do poronienia. Niedobór witamin w diecie może u płodu wywołać powstanie ciężkich wad rozwojowych: zajęcza warga i rozszczep wargi i podniebienia mogą być skutkami niedoboru witaminy B6. Za mało witamin D, K oraz wapnia prowadzić może zaś do utraty zębów. Codzienna zalecana dawka wapnia dla ciężarnych to 1200-1500 mg.
Planowanie macierzyństwa należy zacząć od wizyty u stomatologa, wyleczyć choroby zębów i przyzębia, wypełnić ubytki i luki. Ciąża nie jest czasem przeznaczonym na intensywne leczenie zębów lub przeprowadzanie inwazyjnych zabiegów stomatologicznych, ale jeśli zachodzi taka konieczność, można przeprowadzić ekstrakcję zęba i nawet podać znieczulenie. Zawsze należy lekarza poinformować o ciąży zanim podejmie on jakiekolwiek działanie lecznicze! Jakiekolwiek problemy ze zdrowiem jamy ustnej należy konsultować jak najszybciej z dentystą, a jeśli konieczne jest podjęcie interwencji chirurgicznej lub wykonanie inwazyjnego zabiegu, konieczna może okazać się konsultacja z ginekologiem.
Kobietom w ciąży i w połogu przysługuje szerszy pakiet świadczeń stomatologicznych z tytułu leczenia na ubezpieczenie w placówce mającej kontrakt z NFZ.
Hormony uwalniane podczas ciąży mogą powodować rozpulchnienie i tkliwość dziąseł, większą podatność na próchnicę i powstawanie stomatopatii protetycznych, kłopoty z przyzębiem oraz krwawienia z jamy ustnej. Chore zęby mogą stać się przyczyną cukrzycy. Problemom z przyzębiem można zaradzić stosując wykonane w domu płukanki z naparów ziołowych lub używając kupione w aptece (po konsultacji z dentystą) gotowe płyny do płukania ust lub inne środki lecznicze dozwolone dla kobiet w ciąży.
Poranne mdłości utrudniają zachowanie właściwej higieny jamy ustnej. Przedostający się podczas wymiotów do buzi kwas żołądkowy osłabia szkliwo, dlatego po każdym takim incydencie należy przepłukać jamę ustną czystą wodą.
Kobiety w ciąży oraz karmiące powinny unikać produktów do higieny jamy ustnej zawierających triclosan. Wskazuje się na jego potencjalnie rakotwórcze działanie, łatwość tworzenia toksycznych związków z chlorem oraz wpływ na powstawanie oporności u bakterii. Nie należy zaś bać się plomb amalgamatowych: te nowoczesne zawierają mało rtęci i mogą być stosowane także u ciężarnych.
——————————————————————————————————
Ten pouczający artykuł dla przyszłych matek został zaczerpnięty ze strony portalu dentystycznego.
Polecam lekturze.
Lek. stom. Anna Andrzejewska