Higiena jamy ustnej w ciąży.

pobrane (1)

Od wieków z okresem ciąży wiążą się mity, przekłamania i tzw. prawdy ludowe. Dotyczy to także zdrowia jamy ustnej. Dość powszechna jest wiara w ludowe porzekadło: jedno dziecko więcej – jeden ząb mniej lub mit o przechodzeniu wapnia z zębów matki do tworzących się kości dziecka.

Prawdą natomiast jest, że w czasie ciąży kobiety narażone są na większe ryzyko wystąpienia chorób dziąseł: stwierdzono, że zapalenia dziąseł występują aż u 60-70% kobiet w ciąży. Obserwuje się też częstsze występowanie próchnicy u kobiet ciężarnych. Spowodowane jest to jednak raczej zgubnymi nawykami, takimi jak częste podjadanie, także w nocy, wzmożony apetyt na słodycze i kwaśne pokarmy, niż samą ciążą.

Dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek : Odpowiednia profilaktyka jest szczególnie ważna w przypadku kobiet w ciąży, gdyż zdrowie zębów i dziąseł matki ma bezpośredni wpływ na zdrowie płodu, a także przyszłe zęby dziecka. Jestem zdania, że świadomie planując poczęcie dziecka, najlepiej wyleczyć zęby. Jeżeli jednak jest to niemożliwe, a ciąża nie była planowana, nie ma większych przeciwkazań do leczenia zębów w trakcie ciąży. Najlepiej jest to robić w drugim trymestrze. Nie należy obawiać się także znieczulenia stomatologicznego. Badania nie potwierdziły negatywnego wpływu tego rodzaju znieczulenia na płód.

Częstą bolączką kobiet ciężarnych, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, są nudności, a nawet wymioty. Mimo dyskomfortu warto najpierw bardzo dokładnie wypłukać jamę ustną wodą, a dopiero potem przystąpić do umycia zębów. Dobrym pomysłem jest także żucie bezcukrowej gumy, która pomoże szybciej przywrócić prawidłowe, bardziej zasadowe Ph w jamie ustnej.

Równie ważne, jak profilaktyka i właściwa higiena, jest prawidłowe odżywianie, unikanie cukrów prostych, czyli słodyczy oraz dieta bogata w niezbędne witaminy i minerały.

mgr. Agata Ziemnicka: Zdaniem naukowców kobieta już będąc w ciąży może mieć wpływ na zdrowie zębów swojego przyszłego dziecka! Deficyt wapnia, witamin D i A, białka czy niedostateczna podaż kalorii pomiędzy 14. a 18. tygodniem ciąży, może skutkować wadami
i chorobami zębów, zarówno mlecznych, jak i stałych.

Dr hab. n. med. Ewa Iwanicka-Grzegorek: Co więcej, istnieje zależność między złym stanem zdrowia jamy ustnej kobiet ciężarnych, a negatywnymi skutkami, takimi jak niska masa urodzeniowa dziecka, czy przedwczesny poród. Dlatego też, zalecam ciężarnym pacjentkom kompleksowe pasty profilaktyczne, a nie zwykłe przeciwpróchnicze. Dobrym wyborem są np. pasty z serii blend-a-med Pro-Expert, które oprócz standardowego już, fluoru zawierają opatentowany związek cyny. Ciężarnym pacjentkom zalecam także mycie zębów szczoteczką elektryczną z technologią rotacyjno-oscylacyjną.

Udowodniono, że mycie zębów szczoteczką elektryczną, wykorzystującą technologię rotacyjno-oscylacyjną, usuwa nawet do dwóch razy więcej płytki nazębnej niż mycie zwykłą szczoteczką manualną – dzięki szczoteczkom elektrycznym lepiej poradzisz sobie w walce z bakteriami powodującymi zapalenie dziąseł, na które kobiety ciężarne są szczególnie narażone.

Zapytaj dentystę, która szczoteczka Oral-B najlepiej spełni Twoje indywidualne wymagania
w zakresie higieny jamy ustnej. Pamiętaj też o tym, aby zmieniać szczoteczkę na nową co trzy miesiące, zgodnie z zaleceniami dentystów. Zużyta szczoteczka do zębów nie jest wystarczająco skuteczna w usuwaniu bakterii z zębów i dziąseł.
www.instytut.pl
images (1)